Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...
Novinky
V novinkách nájdete články a diskusie, ktoré pribudli za posledných 7 dní.

Zásady v stravovaní

Príprava jedla

1. Konzumované ovocie a zeleninu umývajte najlepšie dvakrát alebo šúchaním odstráňte všetky škodliviny na povrchu.

2. V tehotenskom jedálničku by nemala chýbať čerstvá teplom nespracovaná zelenina a ovocie.

3. Mäso kupujte čerstvé a z mladých zvierat najlepšie u menších spracovateľov, kde si kvalitu môžete priamo overiť.

4. Používajte oddelene prostriedky na prípravu mäsa a ostatných jedál. Zabránite tým nežiadúcemu premnoženiu baktérií vo vašej kuchyni.

5. Varenie na vode, v pare, prípadne rýchle pečenie je vhodnejšie ako preprážanie alebo údenie.

6. Nepripravujete jedlo na viacej dní. Konzumujte len čerstvo pripravené.

7. Jedzte len jedlo, ktorého pôvod a príprava vám je známy. Nepreverené reštaurácie a rýchle občerstvenia nie sú dobrou voľbou.

8. Dátum spotreby niektorých jedál a polotovarov výrobca predlžuje konzervačnými látkami, ktoré nie sú pre vaše bábätko priaznivé. Tu platí : Čím kratšia spotreba, tým menej nepriaznivých konzervačných látok.

9. Všímajte si zloženie potravín hlavne čo sa týka polotovarov, z ktorých budete pripravovať jedlo. Často obsahujú prídavné látky takzvané E-čka. Niektoré sú podľa viacerých zdrojov škodlivé. Nie všetky prídavné látky však škodlivé sú. Ďalej môžete nájsť látky bez škodlivého pôsobenia a látky výrazne škodlivé. (Zdroj: Vít Syrový – Tajemství výrobců potravín.)
Priaznivo pôsobiace látky :
100, 101, 140, 150a, 160acde, 161b, 162, 163, 170, 175, 270, 290, 300, 306-308, 322, 410, 440, 901, 948
Látky výrazne nepriaznivé :
102, 104, 110, 122-124, 127-133, 142, 151, 154, 155, 180, 210-224, 226-228, 230-233, 235, 242, 249, 250, 284, 285, 310-312, 320, 321, 927, 954

Jedlo

1. Obmedzte polotovary a tovary z mäsa s dlhou dobou trvanlivosti.
V rôznych údených šunkách, salámach, klobásach a podobne sa nachádza množstvo konzervačných a prídavných látok, ktoré môžu zaťažiť organizmus, čo nie je vhodné pre priaznivý vývoj bábätka v brušku.

2. Vylúčte z jedálnička surové mäso
Surové mäso môže obsahovať nebezpečné baktérie a iné mikroorganizmy, ktoré môžu ohroziť tehotenstvo.

3. Obmedzte prísun pečene
Obsahuje veľa vitamínu A, ktorý pri vysokých dávkach môže pôsobiť nepriaznivo na bábätko.

4. Pite dostatočné množstvo tekutín
Hlavne od obdobia druhého trimestra, kde sa začína zväčšovať objem krvi je potrebný zvýšený príjem tekutín.
V letných mesiacoch, kde hrozí dehydratácia nečakajte až na smäd, ktorý ju už signalizuje.

5. Porozmýšľajte o prijímaní mlieka a mliečnych výrobkov
Prijímanie mlieka je v poslednej dobe často diskutovanou témou. Mlieko a mliečne výrobky sú dobrým zdrojom vápnika, tukov (nie nízkotučné) a minerálov. Mliečne bielkoviny živočíšneho pôvodu sú zdrojom všetkých aminokyselín.
Na druhej strane je mliečna bielkovina považovaná za alergén. Mliečny cukor laktóza je pre dospelý organizmus ťažko stráviteľná. Treba si aj uvedomiť, že mlieko napriek svojej tekutej forme, nie je pre telo tekutinou v pravom slova zmysle, keďže sa po príchode do žalúdka mení na tvaroh. Ak sa pitie vody zamení za pitie mlieka, môže dôjsť k dehydratácii.

6. Ako na soľ
Príliš veľa soli môže zaťažiť organizmus, hlavne obehový a vylučovací systém. Soľ pomáha viazať vodu, takže v malých množstvách je prospešná.
Ak chcete prijímať väčšie množstvo minerálnych látok a nižšie množstvo sodíka vyberte si ako zdroj morskú soľ namiesto klasickej kuchynskej.

7. Káva, alkohol, cigarety, iné drogy – určite nie
Obmedzte všetky drogy. Spôsobujú v tele rýchle a výrazné zmeny podľa druhu, čím pôsobia nepriaznivo na plod. Niektoré drogy dokonca môžu plod fyzicky poškodiť.

Aké látky prijímať

1. Bielkoviny
Bielkoviny je potrebné prijímať počas tehotenstva vo zvýšenom množstve. Sú jedným zo zdrojov energie v tele. Prispievajú k vývoju a rastu plodu.
Hlavné zdroje: strukoviny, obilniny, chudé mäso, ryby

2. Sacharidy
Sacharidy alebo časť z nich známejšia ako cukry. Sú zdrojom energie. Sú súčasťou enzýmov, hormónov a nukleových kyselín.
Menej zaťažujúce pre organizmus sú cukry zložité. Sú trávené postupne, čo umožňuje hlavne podžalúdkovej žľaze a pečeni dobre využiť a spracovať získavanú energiu.
Príjímanie väčšieho množstva jednoduchých cukrov počas tehotenstva sa nedoporučuje, tak ako aj v bežnom živote. Keďže tieto cukry nepotrebujú tráviaci proces a veľmi rýchlo zaplavujú telo, tak sa zvyšuje tlak na tvorbu väčšieho množstva inzulínu, ktorý paradoxne následne znižuje hladinu krvného cukru a vzniká začarovaný kruh nárokov na cukor. Primerané množstvo jednoduchých cukrov v podobe cukroviniek, koláčov a podobne nevytvára žiadne riziko.
Hlavné zdroje zložitých cukrov: zemiaky, ryža, celozrné obiloviny, strukoviny

3. Tuky
Tuky sú zlúčeniny glycerolu a vyšších mastných kyselín. Mastné kyseliny sú podľa typ väzieb buď nasýtené alebo nenasýtené. Tuky dodávajú dvakrát viac energie ako cukry alebo bielkoviny. Látky, ktoré nevie organizmus vytvoriť nazývame esenciálne. Tuky sú zdrojom takýchto látok. Sú to najmä v nich rozpustné vitamíny, ktoré tuky pomáhajú vstrebávať a mastné kyseliny.
Hlavné zdroje: olivový olej, sójový olej, ľanové semienka

4. Minerály
Minerály, známe aj ako stopové prvky, sa zúčastňujú na enzymatických procesoch v tele.
Vápnika sa v tele nachádza najviac zo všetkých minerálov. Zohráva nezastupiteľnú úlohu v bunkových funkciách. Je potrebný pre mineralizáciu a tvorbu kostí a zubov. Zúčastňuje sa na tvorbe hormónov regulujúcich trávenie. Znižuje hladinu cholesterolu.
Horčík udržuje správnu funkciu svalov a nervov. Zúčastňuje sa na aktivácii asi 300 rôznych enzýmov. Zohráva významnú úlohu pri vzniku bielkovín.
Železo je dôležitým prvkom pre vývoj červených krviniek. Skoro 2/3 železa sa nachádza v červenom krvnom farbive, ktorý nazývame hemoglobín. Hemoglobín je zodpovedný za prenos kyslíka v tele. Ďalej sa železo nachádza v červenom farbive svalov, ktorý nazývame myoglobín.

Zdrojom vápnika sú: mandle, syr tofu, riasy, sezamové a slnečnicové semienka, mak, brokolica, pohánka, kapusta, mliečne výrobky

Zdrojom železa sú: červené mäso, fazuľa, šošovica, cícer, celozrnné výrobky, petržlenová vňať, pažítka, pšeno, riasy, čučoriedky

Zdrojom horčíka sú: sója, strukoviny, slnečnicové, tekvicové ľanové a sezamové semienka, pšeničné klíčky a otruby, orechy

5. Vitamíny
Vitamíny sú prítomné pri mnohých procesoch v tele. Zúčastňujú sa na tvorbe a obnove. Hrajú významnú rolu pri boji organizmu s rôznymi ochoreniami. Mnohé z nich sú antioxidanty.

Podstatné vitamíny v tehotenstve
Kyselina listová – vitamín B9
Kyselina listová je potrebná pre látkovú premenu bielkovín a nukleových kyselín. Hlavne teda na tvorbu buniek tela a obnovu ich funkcie.
Zdroj B9: listová zelenina, celozrnné výrobky, strukoviny
Vitamín B6
Spotreba vitamínu B6 stúpa od 19 týždňa tehotenstva, kedy sa zrýchľuje vývoj nervového systému.
Zdroj B6: kuracie a teľacie mäso, ryby, celozrnné výrobky, droždie, mlieko
Vitamín B12
Vitamín B12 je potrebný pri množení sa buniek.
Zdroj B12: mäso
Vitamín D
Vitamín D je nenahraditeľný pre látkovú výmenu vápnika.
Zdroj D: hlavne slnečné žiarenie


Potravinové doplnky

Potravinové doplnky sú častou diskutovanou témou počas tehotenstva. Siahať alebo nesiahať po doporučovaných doplnkoch? Každá mama a rodina by sa mala rozhodnúť či niečo počas tehotenstva pridávať alebo odoberať niečo k tomu, čo bolo pred tehotenstvom prirodzené.
Žijeme v období, kde strava nie je úplne na prvom mieste či už v príprave alebo dosahu na výber požadovanej kvality. Často nemáme, tak ako tomu bolo v minulosti, dosah na pestovateľa alebo výrobcu a musíme sa spoľahnúť na deklarované zloženie alebo kontrolné inštitúcie.
Potravinové doplnky môžu čiastočne nahradiť nedostatočný prísun látok pri nesprávnom stravovaní alebo pri horšom výbere požadovanej stravy od prakticky neznámych výrobcov. Takisto napríklad v zime alebo na jar, kedy sú niektoré druhy potravín neprístupné alebo prístupné len zo zdrojov vyrábaných ďaleko od domoviny.
Je potrebné si ale aj uvedomiť, že vždy je takýto doplnok záťažou pre tráviacu, obehovú a vylučovaciu sústavu, keďže obsahuje okrem potrebných látok aj látky prídavné ako „nosiče“ a „spájače“. Vyberajte si prípravky, ktoré sú priamo vyrábané z prírodných zdrojov.

Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály sú najčastejším potravinovým doplnkom, po ktorom siahajú budúce mamičky počas tehotenstva. Vyberajte si značky preverené a známe, najlepšie na doporučenie z prvej ruky od inej mamičky podobnej konštitúcie a osobnosti.

Kyselina listová

V poslednom čase sa znižuje prirodzený obsah kyseliny listovej hlavne v zelenine pre hnojivá, ktoré používame pri pestovaní. Ďalej v zimnom období, kde objem zelenej a listovej zeleniny výrazne klesá, je dobré pridávať do stravy kyselinu listovú pomocou potravinových doplnkov.
Kyselinu listovú je odporúčané používať hlavne v prvých týždňoch tehotenstva pre jej blahodarný vplyv na látkovú premenu bielkovín a nukleových kyselín ( Nukleové kyseliny - kyseliny bunkového jadra. Považujú sa za najvýznamnejšie zložky živých sústav, keďže sa v ich molekulách uchováva genetická informácia a ich prostredníctvom sa prepisuje do bielkovinových štruktúr ) a tým vplýva na tvorbu a obnovu buniek bábätka v brušku. Používajte prírodné preparáty (Preparáty vyrobené priamo z prírodných zdrojov, bez syntetizácie), ktoré dostanete vo svojej lekárni.