hyperaktivita alebo "živosť"?

Ako máme rozlíšiť či ide o "živosť" alebo hyperaktivitu?... Udržať ju chvíľku v kľude je dosť ťažké... čítaj diskusiu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...
...naučte sa učiť krásnym zážitkom priviesť na svet a vychovať dieťa... čítajte viac v článku a pozvánke tu...

Diskusia "Klub hyperaktívneho dieťaťa"

 späť do zoznamu tém 

AjkaOxitocyn31.March 2008 11:30
 citovať 

Pri pôrode mi podali oxitocyn na urýchlenie pôrodu.
Môže to byť dôvod prečo je môj syn hyperaktívny?
Ako sa to dá dnes riešiť?
Ajka
 
  

Patrikdôvody02.04.2008 14:02
 citovať 

Môže to byť jeden z faktorov. Ono aj rozhoduje za akých podmienok a kedy je podaný. Na rozbeh pôrodu v prvej pôrodnej dobe, na povzbudenie vypudzovania v druhej alebo až v tretej?

Podanie v prvej na rozbeh: neskôr sa môže ukázať v modeloch:
problémy v začiatkoch, niečo začať; strach z toho niečo urobiť, ale dieťa musí stále niečo robiť; boj so všetkými navôkol...

Podanie v druhej na vypudzovanie neskôr v modeloch:
vadia mi všetky vyrušovania, budem všetkých vyrušovať, nechajte ma na pokoji, nenechám nikoho na pokoji, budem si robiť čo chcem...

Podanie v tretej neskôr v modeloch:
nevytvorené spojenie medzi mamou a dieťatkom, hľadanie sa navzájom...Patrikriešenie02.04.2008 14:08
 citovať 

Zabudol som naznačiť riešenie...

Mohlo by byť v pochopení, že dieťa si hyperaktivitou rieši napríklad podaný oxytocín pri pôrode. Potom sa na tieto prejavy pozeráme a reagujeme inak a keď si ich dieťa dorieši, tak odídu.
Ak nereagujeme prirodzene, môže dieťa riešiť neskôr toto naše reagovanie - zároveň aj spolu s oxytocínom a už má dva problémy, nie jeden ako malo na začiatku. Neprirodzená reakcia je napríklad ak chceme dieťa zviazať. To ako keby sme chceli od človeka, ktorý si zlomil nohu, aby behal.

Ajkaje to presné03.04.2008 12:32
 citovať 

Bolo to v druhej dobe pôrodu a neuveriteľne to sedí.
Reaguje tým spôsobom, že všetko rýchlo a sám, keď sa to najmenej hodí. Nemá problém začať, ale nedá si poradiť a nedovolí, aby mu niekto pomáhal a hlavne ho vyrušoval. Robí len to, čo on chce. Je toho občas veľa, čo chce a nevie si oddýchnuť. Pracuje do vyčerpania. Potom jednoducho tvrdo zaspí. Ráno vystrelí ako šíp, s vstávaním skoro ráno nemá problém, ale potom sa 15 minút zavrie v kúpelni a sprchuje sa, vôbec mu nevadí, že ja búcham na dvere.
Ďakujem. Pokúsim sa teda nereagovať. Naozaj prestane s tým sám, keď to sám spracuje?

Patrikreagovať inak03.04.2008 16:59
 citovať 

No písal som reagujme inak – nie nereagujme. Deti sú veľmi citlivé na nereagovanie.
Často keď takéto povedzme „oxytocínové“ dieťa ide do uzavretia, reagujeme tak, že sa chceme dozvedieť prečo. No to prečo ale často dieťa vôbec nevie. (je to otázka nevedomého čistenia z pôrodu napríklad) A keď dieťa „dobiedza“, tak ho chceme uzemniť - upokojiť.
Reagovanie inak podľa mňa znamená, že ak chce byť dieťa v uzavretí, tak mu chvíľu vedome necháme čas a len ho povedzme vo vnútri(mentálne) podporujeme, aby malo dostatok času na precítenie. Keď dobiedza, tak mu dáme energiu, ktorú asi v tom čase tak potrebuje a nie ju v ňom ešte zadusiť - upokojovaním.
Takže v sprche dať čas a pri nátlaku sa ísť pohrať.

juckaoxytocin - rutina???03.04.2008 22:09
 citovať 

Nepodáva sa náhodou oxytocín rutinne? Mám pocit, že áno. Aj ked máš v pôrodnom pláne napísané, že ho nechceš, aj tak ti ho dajú či chceš, alebo nie (teda na 99%). Aby boli kryti, keby niečo. Nie sú potom všetky deti hyperaktívne???

Patrikrutina03.04.2008 23:40
 citovať 

Ku hyperaktivite prispieva hlavne podanie v prvej a druhej pôrodnej dobe - každé inak - viď vyššie. Za normálnych okolností sa podáva až v tretej na vypudenie placenty. U nás a v Čechách je pravdou, že rutinne. Tam môže spôsobovať problém(ale už nejde o hyperaktivitu) hlavne vtedy, ak je podaný miesto priloženia na prsník, ktoré prirodzene spôsobí vylúčenie oxytocínu a podporu pôrodu placenty. To som mal na mysli, keď som písal o spojení medzi mamou a dieťatkom v tretej dobe pôrodnej.

Aby sa ale hyperaktivita rozvinula do nezvládanej podoby, musia tu pôsobiť ďalšie faktory hlavne v neskoršej výchove a prístupe k dieťaťu. Niektoré tiež naznačené vyššie.

motuzikhyperaktivita alebo "živosť"????11.04.2008 13:37
 citovať 

Ako máme rozlíšiť či ide o "živosť" alebo hyperaktivitu?
Naša dcéra sa narodila predčasne (v 35.týždni), ale našťastie bez väčších problémov. Apgar 9,9. Oxytocín podávali aj mne, ale presne kedy si už nepamätám, myslím, že ku koncu druhej doby pôrodnej. Priloženie ku prsníku žiaľ nebolo , iba nám ju na chvíľku ukázali a hneď putovala do inkubátora.
Do nejakých 10 mesiacov to bolo kľudné, väčšinou spiace bábo. Vo vývine mierne zaostávala oproti v termíne narodeným detičkám (aj sme 4 mesiace cvičili vojtovku). Potom sme chodili na dojčenské plávanie a to jej dosť pomohlo. No potom to už šlo rýchlo a akonáhle sa vedela pretočiť a plaziť a štvornožkovať, už je z nej malé šidlo. Všade vylezie, pre ňu nieje nič problém, alebo prekážka. Udržať ju chvíľku v kľude je dosť ťažké. Teraz sa k tomu pridružilo obdobie vzdoru a tak to býva občas extrémne náročné. Ale napriek všetkému ju vééééééľmi lúúúúúúúbime a nedali by sme ju za nič na svete .

Patrikrozlišovať?11.04.2008 20:21
 citovať 

K otázke hyperaktivita alebo "živosť" otvorím novú tému ak dovolíš, Motuzik.

čo sa týka oxytocínu - ako som písal druhá pôrodná doba: budem všetkých vyrušovať, nechajte ma na pokoji, nenechám nikoho na pokoji, budem si robiť čo chcem...

 
  

Moja odpoveď v diskusnej téme "Oxitocyn"


 pridať odpoveď