hyperaktivita alebo "živosť"?

Ako máme rozlíšiť či ide o "živosť" alebo hyperaktivitu?... Udržať ju chvíľku v kľude je dosť ťažké... čítaj diskusiu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...
Novinky
V novinkách nájdete články a diskusie, ktoré pribudli za posledných 7 dní.

Vývin dieťaťa

Približne 14. deň menštruačného cyklu v období nazývanom ovulácia sa uvoľní vajíčko z jedného vaječníka. Je zachytené fimbriami vo vajcovode a vtiahnuté dovnútra. Tam čaká asi 24 hodín na oplodnenie.
Pri mužskom orgazme dochádza k ejakulácií 200 až 400 miliónov spermií, z ktorých len niekoľkým sa podarí preplávať až do vajcovodu, kde jedna ( ojedinele viacero naraz ) prenikne k vajíčku a oplodní ho. Okamžite v tom momente sa vajíčko uzavrie pred vstupom ďalších spermií. Asi 4 dní putuje vajíčko do maternice, kde ešte pláva niekoľko dní. Koncom tretieho týždňa sa vajíčko uhniezdi v maternici a proces počatia je ukončený.
Do 6 týždňov sa postupne zo zoskupenia buniek utvorí takzvané embryo. Hlava ma kvapkovitý tvar so štyrmi jamkami, s ktorých sa v budúcnosti vytvoria oči a uši. Na trupe rozoznávame drobné výčnelky, s ktorých sa neskôr vyvinú končatiny. Embryo pokrýva tenká vrstva buniek prepúšťajúca tekutiny. Pozdĺž chrbta sa nachádzajú tmavšie bunky, ktoré tvoria základ budúcej miechy a nervovej sústavy. Na konci 6 týždňa začína biť drobné srdiečko tvaru ohnutej rúrky do písmena S a poháňa krv cez tvorený krvný systém. Embryo získava výživu zo svojho žĺtkového vaku, pričom sa niektoré bunky postupne vnárajú do výstelky maternice a zabezpečujú ďalšie živiny z krvi matky.
V 7. týždni sa začínajú vyvíjať kostné bunky. Môžeme rozoznať náznak rúk a nôh. Hlava je taká veľká ako telo, priklonená k hrudi.
V 8. týždni nazývame zárodok plodom. Mozog sa rýchlo vyvíja.
V 9. týždni sa už vyvinuli končatiny a chvostík pomaly mizne. Na tvári sa začína črtať tvár, oči, uši, nos a ústa. Plod má už pľúca, pečeň, črevá, ľadviny, ktoré sa budú ešte vyvíjať do konečnej podoby. Srdce má štyri oddelenia a je už úplne sformované. Bije asi 180 krát za minútu. Placentárne tkanivo sa sústreďuje na jednom mieste, kde vytvára placentu, ktorá ale ešte nie je plne funkčná.
V 10. týždni sa začínajú tvoriť prsty a nohách a rukách, ktoré budú postupne viac a viac rozoznateľné.
V 11. týždni sa v očkách začínajú vyvíjať dúhovky. Rast hlavy sa oproti telu spomaľuje.
V 12. týždni dieťatko už vyzerá ako malá ľudská bytosť. Má už vytvorené všetky vnútorné orgány a väčšina je plne funkčných. Oči pokrývajú zlepené viečka, na ušiach rozoznávať lalôčiky, na prstoch nechty. Hlava je v porovnaní so zvyškom tela ešte stále väčšia. Končatiny sú už vytvorené a dokonca sa začínajú hýbať. Koža je stále priesvitná a prepúšťa plodovú vodu. Pečeň je už plne funkčná a preberá výrobu krviniek. Neskôr sa v druhom trimestri presunie táto výroba už definitívne do kostnej drene. Pohlavné orgány dieťaťa sú ešte vtiahnuté dovnútra, takže ich zatiaľ nevidno ani na ultrazvuku. Ukončuje sa vývoj placenty a tá preberá funkciu žĺtkového vaku.