Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...

Miniblog

Pripravili sme pre vás ďalšie nové rozšírenie - miniblogy. Miniblog si môžete písať zo svojho profile -... čítaj diskusiu...

Prijatie dieťaťa

Začína nový život. Či je mama na tehotenstvo a dieťa pripravená alebo nie je, či mama dieťa očakáva alebo nie, môže prežívať pozitívne ale aj negatívne pocity. Prichádza rodičovská zodpovednosť a otázky zvládania úlohy materstva a rodičovstva. Pocity môžu až prekvapiť hlavne v momente zistenia tehotnosti. Na ich silu a hĺbku sa nedá pripraviť. Je možné sa ale pripraviť na ich preciťovanie a uvoľňovanie.

S prijatím dieťaťa ďalej súvisí prehodnotenie priorít skoro vo všetkých oblastiach a určitý tlak na zodpovedanie jasných otázok partnerstva a života.
Na všetky otázky, ktoré vyvstanú tesne po zistení tehotnosti, by mama mala nájsť pre ňu uspokojivé odpovede, najlepšie spolu s partnerom alebo blízkymi priateľmi a známymi.

Pripustenie všetkých negatívnych aj pozitívnych pocitov je predpokladom ich viditeľnosti a spracovania a tým zdravého psychického vývoja dieťaťa. Prax hlbinných psychoterapií ukazuje, že dieťa najviac cíti to, čo mama odkladá a nerieši, čo mame ostáva „vo vnútri“. Dieťa je presne tam vo vnútri, kde sa tieto emócie a negatívne pocity prejavujú. Niekedy to dieťa berie „na seba“, niekedy chce pomôcť, na čo prirodzene nemá prostriedky a niekedy sa „uzatvára“ podobne ako mama.

Každý pocit súvisiaci s prijímaním dieťatka môže mama akoby znova prežívať tesne po pôrode, v období „druhého“ prijímania dieťaťa. Nespracované pocity z tehotenstva sa môžu znova vracať na spracovanie a takto negatívne ovplyvniť obdobie tesne po pôrode. Spracované pocity dokážu pomôcť pri emotivite prijímania dieťaťa do nového života tesne po pôrode.