Plačem nad stavom detského ihriska

Bývame v širšom centre Martina a už dlhšiu dobu sa pozastavujem nad žalostným stavom detských ihrísk v našom... čítaj diskusiu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...

Miniblog

Pripravili sme pre vás ďalšie nové rozšírenie - miniblogy. Miniblog si môžete písať zo svojho profile -... čítaj diskusiu...

Vnútorné zmeny

Krv

V tehotenstve, hlavne na jeho konci, sa množstvo krvi zvyšuje o 1 000 – 1500 ml. Zároveň sa množením plazmy znižuje hemoglobín a vzniká tehotenská anémia z nedostatku železa. Preto je dobré hlavne začiatkom druhého trimestra jesť potraviny bohaté na tento prvok.

Srdce

Uloženie srdca sa mení, posúva sa doľava, nahor a dopredu. Minútový objem srdca sa zvyšuje skoro o liter. Frekvencia pulzu stúpa až o 20 za minútu a pred pôrodom klesá na normálne hodnoty. Tlak krvi sa v prvom a druhom trimestri nemení, v treťom trimestri stúpa diastolický tlak.

Cievy

Cievy sa rozširujú najmä v oblasti maternice. Zvýšením tlaku v malej panve a v dolných končatinách sa môžu tvoriť kŕčové žily na dolných končatinách, na vulve, v pošve a v okolí análneho otvoru.

Vylučovanie

Hormonálne podmienené zníženie tonusu močovodu zapríčiňuje jeho rozširovanie. Čím viac sa dieťatko zväčšuje, tým viac môže tlačiť na oblasť močovodu a močového mechúra. Rozširovanie a tlak zapríčiňuje nutnosť častejšieho močenia.
Pôsobenie progesterónu počas tehotenstva ma za následok uvoľnenie hladkého svalstva. Týmto sa maternica pripravuje na zväčšovanie a zmeny. Podobne to ale pôsobí na steny hrubého čreva, čo spomaľuje posun stolice, tým jej hromadenie a častejšiu zápchu. Riešením je dostatok pohybu, dostatok tekutín a strava bohatá na vlákninu.