Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...
V časti Zaujímavé odkazy nájdete stránky, ktoré sme pre vás našli na internete.

Zmeny na tele

Zmeny na tele v druhom trimestri súvisia hlavne s hormonálnymi zmenami a so začiatkom vyživovania bábätka samostatne placentou, ktoré už má sformované všetky hlavné orgány.

Zmeny na pokožke

Najčastejšie okolo 16. týždňa sa začína meniť pokožka, bradavky, vlasy, nechty a pigmentácia.
Aktivácia melanocytov progesterónom v tehotenstve vyvoláva pigmentácie na tvári, na bruchu, v oblasti prsných dvorcov a genitálií. Zvýšené vylučovanie kortikoidov spôsobuje uvoľnenie elastických vlákien v koži, začínajú sa tvoriť strie v oblasti brucha, prsníkov a bedier. Strie bývajú ružové až tmavohnedé a neskôr zbelejú.

Zväčšovanie bruška

Koncom druhého trimestra sa bruško začne výrazne zväčšovať. Bábätko spolu s maminou naberá na váhe. Ťažisko tela ženy sa mení. Chôdza, polohy tela a mnoho svalov začína pracovať inak.
V tomto období by sa mala budúca mamička viac sústrediť na svoje telo, koordináciu prípadne cvičenie. Predchádza tým neskorším problémom s bolesťami častí tela, ktoré sú najviac vystavené zmenám a námahe.

Prsia

Okrem tlaku a pnutia, ktoré sú často prítomné v prvom trimestri, prichádza zväčšovanie a zmena tvaru prsníkov.

Bolesti v podbrušku

Rýchlo zväčšujúca a rozťahujúca sa maternica v druhom trimestri môže znamenať občasné bolesti v oblasti panvy a podbruška. Budúca mamička sa nemusí znepokojovať. Tieto tlaky, pichanie prípadne bolesti sú prirodzenou súčasťou tehotenstva druhého trimestra. Zmena polohy, predýchanie do bruška alebo jeho pohladenie môže zmierniť tieto občasné prejavy.