Stránka prináša najkrajší zážitok v prehliadači Mozilla Firefox pri minimálnom rozlíšení 1024x780.

Stlačte F11 pre zobrazenie na celú obrazovku.

Začiatok pôrodu


Rozbeh pôrodu

O tom ako pôrod začína toho veľa nevieme. Začína spustením procesov u mamy alebo na spustenie vplýva dieťa?
Ak sa ale pozrieme na fyziológiu, tak nevyhnutnou podmienkou začiatku pôrodu je zníženie množstva hormónu progesterón, ktorý je hlavným hormónom tlmiacim aktivitu maternice a následné naštartovanie tvorby estrogénu. Tento spustí ďalší hormonálny proces a vlnu kontrakcií, ktoré pomôžu dieťaťu vyjsť von. Na naštartovanie tvorby estrogénu vplývajú steroidy, ktoré môže produkovať ako mama tak aj dieťa.
Nakoniec v súčinnosti hormónov pri pôrode kraľuje hormón zvaný oxytocín, ktorý sa postará o dokonalé sťahovanie maternice počas všetkých dôb pôrodných.

Ako poznať začiatok pôrodu

Každá pôrodná doba sa začína nejakou zmenou, výraznou zmenou. Niečím čo predtým mama neprežívala, alebo necítila a zrazu je to tu.

Možnosti začiatku pôrodu

Ak sa v termíne pôrodu vyskytnú tieto ukazovatele, s najväčšou pravdepodobnosťou začal pôrod:

Pôrodné kontrakcie

- Môžu začať tlakom v podbrušku, panve alebo v chrbtovej oblasti alebo rovno sťahovaním svalstva bruška. Sprievodným javom môže byť hnačka, ako prirodzená očista pred pôrodom.
Pôrodné kontrakcie rozoznávame podľa toho, či je ich možné zásahom mamy zastaviť. Pozri Prípravné kontrakcie nižšie... Tie pôrodné zásahom mamy zastaviť nejde. Je možné pracovať len s ich intenzitou. Napriek tomu sa niekedy môže stať, že na niekoľko hodín odoznejú a zase sa objavia. Všetko podľa množstva a kombinácie hormónov, na ktoré má dosah mnoho faktorov. Viď Bolesti a sťahy tu...

Náhle zobudenie v noci s pocitom, ktorý je nový

- Väčšinou mamu zobudia kontrakcie alebo zmeny, ktoré v najbližšej dobe kontrakcie spustia. Nie je potrebné sa ničoho obávať, len sa začal pôrod.

Odtečenie plodovej vody

- Plodová voda začína odtekať prasknutím plodových obalov. Môže vytekať pomaly alebo rýchlo. Mame sa to cíti ako vlhko, akoby sa pomočila alebo silnejší prúd, ktorý strieka. Rozdielne to môže tiež cítiť keď sedí, stojí alebo leží. Ak odteká plodová voda, mama môže do dvoch hodín porodiť, preto je dobré, dostať sa čo najskôr do pôrodnice.
Či ide naozaj o plodovú je možné zistiť z testu, ktorý je k dispozícii v každej lekárni.

Menšie zakrvácanie

- Počas posledných týždňov sa krček maternice postupne stenčuje a pri začiatku pôrodu aj začína otvárať. Pritom môžu vznikať menšie trhlinky, ktoré krvácajú a tým sa sekrét krčka maternice zafarbuje jasne červenou krvou. Je to prirodzený prejav, ktorý hovorí o začiatku pôrodu.

Silnejšia jednorázová bolesť

- Takáto bolesť môže súvisieť s kontrakciami, ktoré začínajú vo vnútri. Tejto bolesti sa netreba báť, mama ju môže cítiť na chrbte, okolo panvy alebo v podbrušku. Ak nasledujú kontrakcie ide o začiatok pôrodu.

Planý poplach začiatku pôrodu

Planý poplach je možné najlepšie rozoznať ako prítomnosť pocitu, ktorý mama už pozná. Nejde o zmenu v pocitoch, ale len o rovnaké alebo vystupňované známe pocity.
Ak sa v termíne pôrodu vyskytnú tieto ukazovatele, môže ísť ešte o planý poplach – pôrod ešte nezačína:
Prípravné kontrakcie
- Prípravné kontrakcie nazývané aj Braxton-Hicksové kontrakcie. Sú to kontrakcie, ktoré mama môže cítiť už v prvom trimestri a pripravujú dieťa aj mamu na pôrod. Od pôrodných sa líšia tým, že sú menej intenzívne a je ich väčšinou možné utíšiť zmenou polohy alebo pozornosti. Ak ani zmena polohy ani pozornosti neutíšia kontrakcie v dňoch možného pôrodu, ide najpravdepodobnejšie o pôrodné kontrakcie.
Vyskúšajte zmeniť polohu, zmeňte priestor (dýchanie pri otvorenom okne alebo vyjsť vonku pred dom), napite sa vody alebo zjedzte menšie jedlo. Ak ide o prípravné kontrakcie po týchto zmenách dôjde k výraznému utíšeniu alebo vymiznutiu kontrakcií.

Tlak v brušku

- Bábätko už nemá v dňoch predpokladaného pôrodu veľa miesta v brušku a mama môže cítiť každý pohyb dieťatka, ktorý môže znamenať silnejší tlak alebo bolesť. Pri zmene polohy sa väčšinou upokojí.

Nepríjemné pocity - nevoľnosť, depresie a podobne

- Niekedy pri čakaní na pôrod môže mama pociťovať rôzne psychické alebo fyzické pocity súvisiace s očakávaním termínu pôrodu. Ak sú to pocity, ktoré už mama pozná z obdobia tehotenstva, hovoria tieto len o prirodzenej netrpezlivosti z očakávania vytúženého dieťatka.

Napriek tomu, že môže ísť o planý poplach začiatku pôrodu, je dobré sa pri sebemenších pochybnostiach o ďalšom postupe poradiť so svojím gynekológom, pôrodnou asistentkou alebo pôrodníkom.

Ak sa pôrod rozbehol, čakajú mamu tri doby, ktoré sa od seba výrazne líšia. Pripraviť sa na ne, je možné tu : Prvá pôrodná doba, Druhá pôrodná doba, Tretia pôrodná doba

TOPlist

TOPlist