hyperaktivita alebo "živosť"?

Ako máme rozlíšiť či ide o "živosť" alebo hyperaktivitu?... Udržať ju chvíľku v kľude je dosť ťažké... čítaj diskusiu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...
V časti Zaujímavé odkazy nájdete stránky, ktoré sme pre vás našli na internete.

Menštruačný cyklus

Menštruačný cyklus je pravidelne opakujúci sa sled psychických a fyzických zmien, ktorými sa žena pripravuje na jej úlohu matky.
Sledovanie cyklu ženou môže byť dobrou prípravou na neskoršie obdobie tehotenstva. Emotivita, nálady, bolesti, sťahy, hormonálne a iné telesné zmeny, ktoré žena prežíva počas celého menštruačného cyklu sú veľmi podobné tým, ktoré bude prežívať počas tehotenstva a pôrodu.
Žena si opakovane v desiatkach menštruačných cykloch od toho prvého po tehotenstvo skúša prežívanie a pocity, ktoré ju čakajú v silnejšej forme počas tehotenstva.


Fázy cyklu:


1-7 deň Menštruácia - Krvácanie.
Prvé dni žena krváca viac 1-3. Krvácanie končí spravidla na 5 deň a do 7 dňa môže pretrvávať takzvané špinenie. Pri tomto krvácaní sa z maternice odstráni sliznica, ktorá tam bola pripravená na prijatie oplodneného vajíčka. Ak k prijatiu vajíčka nedošlo, je potrebné, aby sa očistením maternica pripravila na ďalší cyklus. Ak k prijatiu dochádza, tak sa táto fáza vynechá a nastáva uhniezdenie vajíčka a vývoj plodu v maternici.
Žena v období menštruácie stráca približne 50 ml krvi.

7-14 deň Folikulárna fáza - Obnovovanie sliznice v maternici
V jednom z vaječníkov dozrieva vajíčko, ktoré bude neskôr vo vajíčkovode čakať na oplodnenie spermiou.

Môže nastať medzi 11-16 dňom - Ovulácia. Vajíčko pripravené na oplodnenie
V období ovulácie vrcholí dozrievanie vajíčka vo svojom obale, ktorý nazývame folikul. Vajíčko sa v tomto období vydá na cestu cez vajíčkovody do maternice. Tento proces nazývaný ovulácia trvá približne 12 hodín, kedy môže byť vajíčko vo vajíčkovode spermiou oplodnené.

14-28 deň - Luteálna fáza. Príprava sliznice maternice na prijatie oplodneného vajíčka.
Ak prebehne oplodnenie, tak vajíčko putuje vajíčkovodom k maternici 5-7 dní. Po ovulácii sa ostávajúci folikul vo vaječníku transformuje na takzvané žlté teliesko, ktorý začne produkovať hormón zvaný progesterón. Uhniezdené embryo v maternici signalizuje svoju prítomnosť. Jeden z raných signálov je vylučovanie hormónu HCG ( ľudský chronionický gonadotropín ), ktorého hladinu sledujeme na určenie tehotenstva.
Luteálna fáza vždy trvá 14 dní. Dĺžka ostatných fáz sa môže meniť.

28. deň je koncom a zároveň začiatkom ďalšieho menštruačného cyklu.