Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Prirodzené úľavové prostriedky

Poloha

Prirodzená úľavová poloha prvej pôrodnej doby je poloha s vystretými noha a opretými lakťami o nejakú podložku. Bruško visí smerom dole a chrbtica je odľahčená. Ak partner ešte zozadu ovolní partnerke boky jemným dvíhaním alebo oporou, tak sa rodička môže vo všetkých záťažvých oblastiach uvoľniť.

Pozornosť

Psychická

Odvedenie pozornosti príjemným rozhovorom o niečom, čo rodičku aspoň trochu zaujme, môže odviesť pozornosť od bolesti, ktorú prežíva. A aj naopak upriamenie pozornosti na bábätko a oblasti kontrakcií môže priniesť dostatok energie na úľavu od bolesti kontrakcie. Striedaním tejto pozornosti sa môžeme dostať k žiadanému stavu plynulého priebehu kontrakcií a tým prirodzeného postupného prechodu k druhej pôrodnej dobe.

Fyzická

Masáž chrbtice, nôh, rúk, ucha môže byť jednoduchým a príjemným uľahčením bolestí prvej pôrodnej doby.
Často v oblasti chrbtice krížovej oblasti začínajú kontrakcie a chrbtica musí niesť celú ťarchu tela. Masáž uvoľňuje stiahnutia a stvrdnutia, ktoré neskôr môžu spôsobovať väčšiu bolesť.
Na nohách, rukách a ušiach sa nachádza mapa bodov celého tela. Stimuláciou týchto bodov, stimulujeme celé telo a uvoľňujeme vnútorné toky energie.