Chcem dieta....

Chceli by sme dieta, pokušame sa už druhý mesiac, zatiaľ ...?... Čo by ste radili? čítaj diskusiu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...
...naučte sa učiť krásnym zážitkom priviesť na svet a vychovať dieťa... čítajte viac v článku a pozvánke tu...

Epidurálna analgézia

Pri epidurálnej analgézii sa môžeme stretnúť s pojmami:
Dura mater a peridurálny - je synonymom k epidurálny.

Epidurálna analgézia je lokálny zásah zavedenia anestetika prípadne aj opiátov do peridurálneho priestoru.

Spôsob podania:

Nasadenie epidurálnej analgézie spočíva v zavedení tenučkej cievky zvanej katéter k nervom peridurálneho priestoru - bedrová oblasť chrbta. Cez túto cievku sa potom do okolia nervu podávajú buď anestetiká (znecitlivujúce látky) samotné alebo v kombinácii s opiátmi (látky tíšiace bolesť). V priebehu 10 minút sa bolesti strácajú a dostavuje sa pocit úľavy.

Kontraindikácie:

Epidurálna analgéziu nie je možné použiť u rodičiek, ktoré majú vrodené alebo získané poruchy zrážania krvi, alebo užívajú lieky proti zrážaniu krvi.
Ak má rodička ťažký horúčkovitý stav alebo infekciu v bedrovej oblasti.

Výhody:

Epidurálna analgézia veľmi dobre tlmí bolesť pri pôrode. Hlavne ak sa rodička bojí alebo zle znáša bolesť, prináša úľavu a tým sa môže mama sústrediť viac na pôrod a dieťatko.

Nevýhody:

Fyzického charakteru

Najčastejším vedľajším účinkom je zníženie krvného tlaku. Toto ovplyvní prietok krvi placentou a tým aj prísun kyslíka k dieťatku.
Epidurálna analgézia často spôsobí spomalenie pôrodu a spomalenie kontrakcií. Dieťatko týmto nemusí byť dobre vedené v pôrodných cestách, čo môže spôsobiť komplikácie. Podobne to môže viesť k častejším rozhodnutiam pôrodníka k nástrihu hrádze a podávania oxytocínu.
Keďže epidurálna analgézia znecitlivie aj močový mechúr je častejšie potrebné cievkovanie v tretej pôrodnej dobe.
Niektoré ženy pociťujú svrbenie, nevoľnosť, zvracanie. Boli zaznamenané aj problémy s aftami v ústach.
Vo veľmi málo prípadoch sa vyskytli poranenia dury a následné bolesti hlavy, niekoľko mesačné znecitlivenie peridurálneho priestoru alebo aj častí tela.

Psychického charakteru

Po odoznení bolesti môže mať rodička pocit, že pôrod prebehne bez jej pričinenia a tým môže prestať spolupracovať s pôrodníkom. Tlačenie je problematickejšie, keďže ho nič neženie dopredu.

Cez bolesť pri pôrode sa vytvára isté spojenie medzi mamou a dieťatkom. Z tohto spojenia budú čerpať po celý život. Epidurálna analgézia zabráni precíteniu dieťatka pri pôrode a mama sa musí spoľahnúť na iné zmysly a podnety.

Pre dieťa
Pri veľmi skorom podaní epidurálnej analgézie sa nemusí spustiť vylučovanie adrenalínu, ktorý sa zúčastňuje na prirodzenom tlmení bolesti nielen u rodičky ale aj u dieťatka. Potom rodička síce nezažíva bolesť, ale dieťatko áno. Preto je lepšie nepodávať epidurálnu analgéziu hneď na začiatku prvej pôrodnej doby, ale až keď kontrakcie prebiehajú a rodička istú bolesť zažíva, čo prirodzene spúšťa adrenalínový tok. (Terence Dowling, , M.A. PhB. B.A. - sympózium Brno 2007)


Bolesť je súčasťou života každého z nás. Pri pôrode môže mama ukázať svojmu bábätku, ako sa s ňou vysporiadať prirodzene. Ako s bolesťou pracovať. Preto by mal byť výber metódy epidurálnej analgézie citlivo zvažovaný a jasne indikovaný.