Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Pôrod

Predpoklady

V čase pôrodu začne matka aj dieťa produkovať steroidy a tým sa zabrzdí produkcia progesterónu. Progesterón mal za úlohu celé tehotenstvo držať maternicu v pokoji. Znížená produkcia progesterónu rozbehne produkciu estrogénu a ďalších hormónov hlavne oxytocínu, ktoré zabezpečia sťahovanie maternice. Ďalším dôležitým hormónom je prostaglandín, ktorý aktivuje svalstvo maternice a znižuje krvný tlak.

Čo zažijeme na začiatku ovplyvňuje ďalší priebeh

Každý začiatok je dôležitý a nesie v sebe mnoho ukazovateľov na ďalší priebeh. Pôrod je jedinečný začiatok, ktorý zažije každý z nás. Odzrkadľuje sa v ňom prístup mamy k sebe, k dieťatku, prístup otca k partnerke, dieťatku a rodine.
Otec môže vidieť pri pôrode silu svojej partnerky a dieťatka. Mama môže pocítiť odporu od svojho partnera a krásu svojho bábätka. Rozbehne sa celý materský a rodičovský potenciál obidvoch rodičov.

Príchod z tmy do svetla

Pôrod nesie v sebe niečo mystické. Mnoho kultúr a náboženstiev hlása hľadanie svetla a dobra. Svetlo hľadá aj bábätko keď vychádza pôrodom na svet z 9 mesačnej tmy. Svetlo ho vedie von na svet, v ktorom prežije celý svoj život. Niektorí hľadaniu svetla zasvätia celý svoj život. Iných bude svetlo tešiť a sprevádzať.

Pripravenosť na všetky eventuality

Pôrod zavisí na mnohých faktoroch. Viaceré z nich nie je možné ovplyvniť. Najväčšou brzdou prirodzeného a plynulého pôrodu a strach a prekvapenie z priebehu. Ak je rodička pripravená na všetky eventuality pôrodu, nič ju neprekvapí a nemá strach z toho, čo príde. Dáva voľný priebeh všetkému čo prichádza a svojím aktívnym prístupom ženy, citlivo vedie dieťatko na svet.

Rozdelenie síl na tri pôrodné doby

Začiatok, otváranie sa a príprava na príchod dieťaťa, Vrcholenie a dieťatko vychádza, Pôrod placenty a upokojenie. Na všetky tri doby pôrodu potrebuje mať mama dostatok psychických aj fyzických síl a otec dostatok trpezlivosti, podpory a energie.

TOPlist

TOPlist