Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...

Miniblog

Pripravili sme pre vás ďalšie nové rozšírenie - miniblogy. Miniblog si môžete písať zo svojho profile -... čítaj diskusiu...

Dosahy odlúčenia dieťatka od mamy tesne po pôrode

Dosah odlúčenia môže cítiť a prežívať dieťa, mama aj ďalší členovia rodiny.

Okrem pôrodnej traumy pri pôrode dieťa pri odlúčení po pôrode od mamy, prežíva ešte traumu straty. Ak niekoho strácame, sme smutní a zažívame istý druh uzavretia, ktorý nás neskôr ovplyvňuje. Dieťa ale pri vstupe do života potrebuje otvorenie, otvorenie podnetom, ktoré nasáva a tieto sa dostávajú do rôznych úrovní psychiky, aby ich neskôr v živote mohlo používať.
Dieťa potrebuje kontinuitu, potrebuje pocit ochrany a lásky, potrebuje starostlivosť. Kontinuitu zabezpečí len tlkot maminho srdiečka, mamin prsník, mamin hlas a materinská blízkosť. Ochranu a starostlivosť môže zabezpečiť aj otec alebo blízky pripravený odborník.
Ak sa nevytvorí spojenie medzi mamou a dieťatkom tesne po pôrode, tak môže dieťa toto spojenie hľadať neskôr v živote. Chýba kontinuita, čo predstavuje prekážku k ďalším a ďalším krokom, ktoré dieťatko čakajú.

Ak má mama stály kontakt s dieťatkom, vie dopodrobna čo prežilo, čo prežíva, čo ho trápi. Má pod kontrolou vývoj v prvých minútach a hodinách, kde dieťatko asi najsilnejšie ukazuje a prejavuje svoju osobnosť z celého novorodeneckého veku.
Ak sa aj v neskoršom veku vyskytnú nejaké problémy, tak jej podvedomie napovie, prečo sa tak stalo a čo robiť. Je to spôsobné neustálym kontaktom a zbližovaním dieťatka s mamou.
Ak sa ale dieťaťa niečo v prvých hodinách po pôrode dotkne a ono to nemôže dať najavo mame, tak je nútené spoľahnúť sa na svoje sily, čo v tak skorom veku môže spôsobiť takzvané dospenie dieťaťa. Skorá dospelosť prináša často nutnosť vrátiť sa v dospelosti do detského veku, čo už v tom čase môže spôsobiť nemalé problémy.
Ak mama nemá možnosť mať stály kontakt s dieťatkom, tak v problémových situáciách sa prirodzene pýta či nerobí nejakú chybu a zároveň či sa v čase, kde nebola s dieťatkom jemu niečo nestalo. Tieto otázniky potom nevplývajú dobre ani na jej psychiku ani na vývoj problému.

Šťastný novorodenec plný života a radosti aj z malého pokroku a šťastná mama je tým najlepším predpokladom na prosperitu celej rodiny.