hyperaktivita alebo "živosť"?

Ako máme rozlíšiť či ide o "živosť" alebo hyperaktivitu?... Udržať ju chvíľku v kľude je dosť ťažké... čítaj diskusiu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...
Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Oddych a spánok

Pre oddych platí zlaté pravidlo : Ak spí dieťa, zároveň spí aj mama.
Oddýchnutá mama je pripravená postarať sa o svoje dieťa a rodinu. Model „maličké už zaspalo, musím rýchlo poupratovať a navariť...“ môže spôsobovať neskoršie vyhorenie, únavu a psychické problémy matky. Zosúladenie oddychu a spánku spoločne s dieťatkom, prispieva tiež k lepšiemu pochopeniu a naladeniu sa na jeho prejavy a potreby.

Aj keď je mama po pôrode naplno vyťažená, mala by mať aspoň chvíľku sama pre seba. Urobiť niečo pre seba, môže dodať hlbší a intenzívnejší oddych ako celonočný spánok.
Väčšinou je mama po pôrode asi 2-4 týždne pod silným vplyvom materských hormónov a za normálnych okolností neopúšťa dieťa z dohľadu. Napriek tomu je dobré, ak jej napríklad partner vytvorí podmienky na to, aby mohla urobiť niečo pre seba. Byť trochu sama alebo s priateľmi, kde naberie inú energiu, ktorá môže pomôcť v ďalších dňoch a týždňoch starostlivosti o bábätko.