Plačem nad stavom detského ihriska

Bývame v širšom centre Martina a už dlhšiu dobu sa pozastavujem nad žalostným stavom detských ihrísk v našom... čítaj diskusiu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...
Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Výhody dojčenia pre mamu

Fyzické výhody

Dojčenie tesne po pôrode pomáha žene hlavne cez vylučovanie hormónu oxytocín uzavrieť a zahojiť všetky rany a krvácanie. Keďže je pri dojčení strata krvi menšia a rany sú skôr zahojené, je žena silnejšia a viac pripravená na materskú zaťaž, ktorá ju čaká.
Dojčenie chráni ženu aj do budúcnosti v období prechodu, kde sa výrazne zvyšuje riziko osteoporózy. Dojčenie prispieva k prirodzenému hospodáreniu rodičky s vápnikom a fosforom, takže aj pri zvýšenom tlaku na jeho odbúravanie vo vyššom veku, nemusí nastať väčší problém.
Prirodzené hormonálne cykly a toky počas dojčenia prispievajú k znižovaniu rizika rakoviny ženských orgánov.
Dojčenie prispieva k rýchlejšiemu návratu k postave, ktorú mala mama pred tehotenstvom.

Psychické výhody

Prepojenie s bábätkom cez prsník prispieva k pohode mamy. Môže sa s dieťatkom cez prsník „porozprávať“, ovplyvniť jeho podnety a vývoj. Dieťatko tiež dostáva prirodzenú výživu a prospieva, takže je spokojnosť mamy naplnená.
Hormón oxytocín, ktorý sa na dojčení zúčastňuje sa tiež zúčastňuje na orgazme ženy. Vylučovanie a toky oxytocinu počas dojčenia prirodzene upravujú a posúvajú sexuálne prežívanie ženy.