Stránka prináša najkrajší zážitok v prehliadači Mozilla Firefox pri minimálnom rozlíšení 1024x780.

Stlačte F11 pre zobrazenie na celú obrazovku.

Plač

Plač dieťaťa je prirodzený spôsob komunikácie s rodičmi a okolím. Svedčí o dobrom psychickom a fyzickom stave dieťaťa. Dĺžka plaču závisí na individualite dieťaťa. Môže v prvých týždňoch plakať jednu až tri hodiny denne.

Sledovanie plaču

Každá potreba má svoj presne definovaný zvuk-krik(plač)-prejav, ktorý je možné diferencovať. V prvých týždňoch je možné sa naučiť a vypozorovať všetky druhy plaču dieťaťa. Dieťa plače inak ak je hladné, smädné, mokré, niečo ho bolí. Všetky tieto druhy plaču je možné utíšiť naplnením potreby alebo zmenou pozornosti. Existuje ale aj plač, ktorý môžeme nazvať "čistenie emočného stresu z pôrodu". Tento druh plaču nie je možné utíšiť - musí len sám odznieť, pričom môže trvať od niekoľkých minút po pár hodín, hlavne v prvých týždňoch po narodení. Ak trvá plač dlho alebo ho nie je možné rozoznať, je dobré poradiť sa s detským lekárom.

Intenzita

Plač detí môže dosiahnuť aj 80-85 decibelov. Takúto intenzitu dosahuje napríklad poplašná siréna. Je to hraničná hodnota pre psychiku, kde pri jej dlhodobom vystavení spôsobuje psychické problémy. Je dobré sa pripraviť na takéto pôsobenie na psychiku, ktoré vrcholí medzi prvým a šiestym mesiacom po narodení.

ChoreDieta.sk