Chcem dieta....

Chceli by sme dieta, pokušame sa už druhý mesiac, zatiaľ ...?... Čo by ste radili? čítaj diskusiu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...
Diskusie
Prehľadný zoznam všetkých diskusií a štatistiky k nim nájdete tu...

Diskusia "Príprava na pôrod"

 späť do zoznamu tém 

PatrikTripple test24.April 2008 11:14
 citovať 

Vyberám z jedného článku vety o teste na genetické vady takzvaný Triple test a zároveň ho rád propagujem. Článok je ohliadnutím za seminárom s Ivanou Konigsmarkovou v Košiciach: "Napríklad test na genetické vady, tzv. Tripple test, sa u nás robí rutinne, často krát bez vysvetlenia, všetkým ženám – a výstupy sú veľmi problematické. Výsledok testu okrem iného veľmi závisí od presného určenia dĺžky trvania tehotenstva - čo môže byť problém. Je veľa prípadov, naozaj veľa, keď výsledky vypovedali o vysokej miere pravdepodobnosti genetického poškodenia dieťaťa – a dieťa sa narodilo úplne zdravé, zatiaľ čo matka prežila zvyšok tehotenstva v strese a obavách. A nie sú výnimkou ani opačné prípady. A ak je žena presvedčená o tom, že prijme s láskou i dieťa postihnuté, je pre ňu toto vyšetrenie zbytočné."

Článok nájdete tu: http://cestazeny.presnetsk.net/index.php?co=clanok_seminar_1
 
  

juckaČakám čo bude28.04.2008 14:59
 citovať 

No, tak to som ja tu ako živý príklad a určite zďaleka nie sama - osobne poznám viacero mamičiek, čo mali problematické testy a dieťatka sú zdravé a bez problémov... Mne tiež vyšiel Tripple test s možnosťou poškodenia na Downov syndróm, bola som na genetike, kde mi ešte raz zobrali krv, poslali na sono. Na sone Mudr. povedal, že on tam "Downa" nevidí (podľa veľkosti záhlavovej šije), čo mi mimochodom povedali na sone aj v 14.tt, keď sa práve toto posudzuje. Zajtra si mám zavolať na výsledok z genetiky, tak čakám. Veľa ľudí ma ukľudňuje, že sú to veľmi nepresné testy, matematické výpočty, atď..., to ja všetko viem, len.... Na amniocentézu sa nechystám, tak verím, že opakované testy budú ok a dieťatko je zdravé.

motuzikdržím palce29.04.2008 13:18
 citovať 

Jucka držím Ti palce . Možno už aj vieš výsledok a si oveľa kľudnejšia ako predchádzajúce dni.

Ja som sa v druhom tehu tiež zaradila medzi "obete" tripple testu a pripravilo mi to nepríjemné stresové chvíle . Vyšli mi obe skúmané hodnoty vyššie a tak som si to zopakovala na genetike. Amniocentézu som hneď zavrhla, jednak neverím o 100%-nosti výsledkov z tohto odberu a tiež sa mi to zdá riskantné pre dieťatko (možnosť potratu) a taktiež pre matku (možnosť infekcie a na tú som ja teda extra citlivá ). Výsledky na genetike vyšli negatívne. Ale aj keby sa niečo potvrdilo (výsledky pozitívne), tak ČO??? Potrat?? V dobe, keď som moje bábätko už cítila v brušku hýbať sa?? NIKDY!!! Je to naše dieťatko a my ho chceme také aké je a aké bude a nech sa deje čokoľvek. Dáme mu všetku lásku , ktorú máme .
Ak by som náhodou niekedy bola ešte tehotná, tripple test rovno odmietnem .
Prajem všetkým krásne tehotenstvá bez zbytočných stresov .

juckaVýsledky29.04.2008 13:45
 citovať 

Pred piatimi minútami som sa dozvedela, že všetky hodnoty z kontrolného testu na genetike sú negatívne, všetko je v poriadku. Takže asi ozaj zbytočné vyšetrenie, tento tripple test. Súhlasím s tebou Motuzik, ani ja by som na amnio nešla, nech by to dopadlo akokoľvek. Teším sa!

brodi26Hraničné hodnoty14.10.2008 16:02
 citovať 

Tak som tu opäť, tentoraz nie ako žiariace slnko nasýtené neutíchajúcim optimizmom, ale ako Robinson, ktorý práve objavil, že na "svojom" ostrove nie je sám.
Asi sa moc rozpíšem, ale stručná neviem byť a teraz som navyše aj dosť rozrušená.

Pred nejakou hodinkou som volala s MUDr. Mišovicovou z genetiky. Totiž prvý odber krvi odhalil "hraničné hodnoty". Preto som šla na genetiku na druhý odber krvi a na SONO. To sono bolo OK, aj keď som len krútila hlavou, ako niekto z prehliadky dieťatka bžm-bžm (asi 2 minúty), môže vidieť, či je OK či nie. (Asi som z Heliosu príliš rozpačmaná, tam sa mi venujú vždy min. 15 minút a všetko vysvetlia, ukážu... V každom prípade zas som sa len utvrdila v tom, že aj keď sa v Heliose platí, JE ZA ČO platiť...)
Dnes však mi MUDr. Mišovicová povedala, že aj z druhého odberu vyšli hodnoty také hraničné... a že to môže znamenať dve veci - buď je dieťatko poškodené alebo je znížená funkcia placenty. V tom druhom prípade by to znamenalo, že by som v treťom trimestri mohla predčasne porodiť, a musela by som byť stále v kľude a najlepšie len ležať s vyloženými nohami a čakať, či neporodím predčasne.
To mi povedala práve dnes, keď som chcela trochu utiecť z roboty za slnkom a na mojom odpruženom byciklíku s mäkkučkým sedlom sa ísť trochu povoziť po čerstvom vzduchu, a najbližší pondelok si ísť KONEČNE zacvičiť do MRC ten pilates. Vraj na to môžem okamžite zabudnúť.

Na rovinu som jej povedala, že amniocentézu odmietam. Trochu ju to prekvapilo, potom však povedala, že je to moje rozhodnutie a amnio sa robí na žiadosť pacientky, nie na nátlak lekára. Ešte som zvedavá, čo na to moja pani doktorka MUDr. Kormanová, keď tie výsledky z genetiky dostane. Dúfam, že nebude naliehať, aby som na aminocentézu šla. Lebo nepôjdem. Aj tak.

No keď som dotelefonovala, sediac v práci za stolom mi začali v hlave víriť všeliaké myšlienky.

JA som sa rozhodla. JA som v poriadku. JA chcem a JA nechcem.
No čo bude s bábätkom? Čo ak naozaj je poškodené? A čo ak naozaj placenta neplní na 100% svoju funkciu a moje dieťatko je ohrozené?
Mám ísť na odber plodovej vody či nemám? Ak by som šla, uľavila by som obavám a možno by sme ich nadobro rozohnali. Ale čo ak spadám práve ja do toho 1% potratov, ktoré po odbere nasledujú a prídem tak o svoje dieťatko, ktoré je možno celkom zdravé?
Ako sa rozhodnúť? Ako rozhodnúť za človiečika, ktorý celkom ale celkom odkázaný na mňa?

Veľa článkov a diskusií som si prečítala na webe a tým pádom som sa dočítala veľa protichodných informácií a najmä protichodných zážitkov.
Dlho som volala so svojou sestrou, vyplakala som sa jej do telefónu, veľmi sa mi uľavilo, ona ma ukľudnila a podporila.
Podporila ma v názore neabsolovať amniocentézu.

Mojou otázkou do pléna je, ČO SÚ TO "hraničné hodnoty"?
Ja som presvedčená, že mnohé genetické vady sú viditeľné aj na SONO. Tie strašné, ako rázštep chrbtice alebo brušnej dutiny na prvý pohľad. Onú "bublinku" v záhlaví mi merali v 14.t.t. a bolo to v poriadku. Už to keby bolo v neporiadku, hneď by to naznačovalo DS. Zväčšená alebo príliš malá hlavička tak isto... Ja som mala všetky PODROBNÉ sono doteraz v poriadku.

A keby sa odberom plodovej vody potvrdili nejaké iné vady? Ja by som na potrat nešla. Teraz? V piatom mesiaci? Bábätko si tam rastie, hýbe sa ostošesť, videla som jeho pršeky na ručike, jeho bijúce srdiečko, prúdenie krvi v pupočníku, videla som ho kopať nožičkami (ešte stále to necítim, resp. ak áno, neviem to rozoznať od čriev).

Ako som už písala, vážne vady by istotne boli na ultrazvuku viditeľné.
Sestra mi povedala veľmi dobrú myšlienku - koľko iných porúch mávajú deti - poruchy správania, hyperaktivitu, agresivitu a pod. To nik nezistí ani z oberu kvi, ani plodovej vody ani zo sono.

Ja svoje dieťatko (Terezku alebo Matúška) ľúbim už teraz. Rozprávam sa s ním, hladkám ho.
Prežijem si svojich 9 mesiacov tehotenstva. Samozrejme, že teraz budeme s doktorkou v Heliose ešte podrobnejšie bábätko obzerať, ale...

... to je asi tak všetko.Patriktest14.10.2008 16:55
 citovať 

Ahoj Brodi26, na tento test vplývajú dva faktory - krvné testy a čas počatia. Prvé sa nezvykne myliť, ale druhé áno. Ak bol určený "zlý" čas, môžu vychádzať aj "zlé" výsledky. Takže Tvoje prvé aj druhé výsledky. Nie som lekár, ale celkom by ma zaujímalo ako môže z tohoto testu niekto usúdiť, že môže ísť o poškodenie placenty. To by som Ti doporučoval zistiť podrobnejšie.
Amniocentéza takéto poškodenie určiť nevie - môže určiť či má plod genetickú vadu alebo nemá.
Brodi26 daj si zistiť presný čas počatia ak ho nevieš, tak sonológom, ktorý je odborník. Potom to konfrontuj s časom, ktorý bol zadaný do testu.
Zároveň si daj na sone zistiť prietoky pupočníkom, čo je najdôležitejší ukazovateľ, ktorý sa dá jednoducho zisťiť a hovorí, či je placenta a tým dieťako vporiadku. Sledovať priebežne.
Stále sa udivujem nad tým, akú pozornosť(strašenie mám) dávajú lekári testu, ktorý má takú malú výpovednú hodnotu.Patrikkomunikácia14.10.2008 19:42
 citovať 

brodi26 píše:
Dnes však mi MUDr. Mišovicová povedala, že aj z druhého odberu vyšli hodnoty také hraničné... a že to môže znamenať dve veci - buď je dieťatko poškodené alebo je znížená funkcia placenty.


Takáto komunikácia mi trhá uši - aj keby to bola hneď pravda - čo nie je. Ešte je tam tretia vec, že skríningové vyšetrenia ako to už u skríningových vyšetrení býva je nepresné!
Všetko sa dá povedať primeraným spôsobom a pri komunikácii s tehotnou by slovo primeraný malo mať jasný obsah.
Rozmýšľam nad tým, že vytvorím čienu komunikačnú listinu na stránke. Väčšinou máme na slovesku lekárov skvelých odborníkov na alopatickú medicínu, ale komunikačne a niekedy eticky málo vybavených.

brodi26Komunikácia15.10.2008 07:58
 citovať 

Ahoj, Patrik,

ďakujem za povzbudivé slová a za rady.
K tej komunikácii - chcela by som si pani doktorku Mišovicovú zastať, ona je veľmi príjemná dáma a ja ju poznám celkom inak - mimo ambulancie.
Ja som otvorený človek a som za otvorenú komunikáciu. Som rada, že bola úprimná, žiadala som ju o to. Nepovedala, že ISTOTNE to tak je. Povedala - hraničné hodnoty= môže byť aj nemusí. A ak je, tak to alebo to... Jasné, je pravda, že ma tie slová vydesili, rozrušili a privodili neblahé chvíle. Ale keby svoje slová zaobalila, aby ma náhodou neranili, asi by som nevedela, čo je vo veci.


Telefonát so sestrou mi pomohol, večer sme sa s manželom porozprávali, poprechádzali a už mi bolo lepšie.

Ešte by ma zaujímala jedna vec - teda môjho muža: Zo štatistického hľadiska, keď niekomu vyjdu hraničné hodnoty z oboch odberov, aké je percento, že sa dieťatko narodí zdravé a v poriadku?

Patrikštatistika15.10.2008 21:14
 citovať 

brodi26 píše:

Ešte by ma zaujímala jedna vec - teda môjho muža: Zo štatistického hľadiska, keď niekomu vyjdu hraničné hodnoty z oboch odberov, aké je percento, že sa dieťatko narodí zdravé a v poriadku?


Keďže je tento test veľmi nepresný, tak sa to nedá vypočítať. Aj keby si vedela presne, kedy ste sa milovali a počali, tak to pravé počatie môže byť posunuté až o dva dni aj viac, čo môže niekedy zavážiť práve pri hraničných hodnotách.

To je dôvod prečo je tento test kritizovaný pre jeho plošné a rutinné nasadzovanie. Napríklad v Rakúsku sa používa len ak sú tam nejaké ďalšie faktory. Potom je tento test ďalším ukazovateľom, či ide o potencionálny problém. Inak povedané - rodička musím mať nejaký problém, aby jej tento test bol doporučený.

Patrikto už znie inak15.10.2008 21:28
 citovať 

brodi26 píše:
Nepovedala, že ISTOTNE to tak je. Povedala - hraničné hodnoty= môže byť aj nemusí. A ak je, tak to alebo to... Jasné, je pravda, že ma tie slová vydesili, rozrušili a privodili neblahé chvíle.Ok. Vychádzal som z toho, čo si napísala. Takto to už znie inak.
brodi26Už to prehrmelo...16.10.2008 13:32
 citovať 

Ako som už neraz kdekade napísala "Nič, čo sa deje, sa nedeje náhodou a všetko, čo sa deje, sa deje pre niečo", tak sa aj ten môj šokovo-stresový utorok jednoducho mal stať. A predchádzal mu ešte pondelok, keď som sa nechala vytočiť šéfovým e-mailom a vtiahnuť do stresu, ktorý som mala až do štvrtej poobede - vtedy mi bolo už jasné, že pilates v MRC (kam som KONEČNE chcela ísť) nestihnem a v robote som napokon skysla do šiestej večera. Na druhý deň som po telefonáte na genetiku mala plnú hlavu úplne iných problémov. Hodinku to bolo emočne veľmi silné, až tlaky v hlave, potom - ako som písala, mi telefonát so sestrou veľmi pomohol, poobede sme sa s mužom porozprávali, podporil ma, že bude stáť pri mne, nech sa rozhodnem akokoľvek, poprechádzali sme sa pri splne mesiačika a bolo dobre.

A večer pri umývaní som prvýkrát ucítila pohyby môjho bábätka. "Mama tu som."
A bolo po všetkom strese. Hmatkala som si brucho a pocítila som to ešte 3x a ráno v práci opäť.
Nejaký šéf alebo nátlaky pochybných testov... sú tatam. Som tu ja a moje dieťatko. A ocinko, ktorý ťahal infošky, ako to cítim, či to bolí, čo je to za pocit, ako to viem, že je to ono... juchuchuuu... je to krása, byť matkou a cítiť svoje dieťatko v brušku!Imatripple test ....14.12.2008 19:18
 citovať 

Patrik ma pravdu, ze len hodnoty z krvneho testu asi nijako nepomozu... Asi najhorsie je, byt v situacii, ked sa musite rozhodnut, ukoncit alebo nie. Brrr...

Nastasie moje testy vysli uplne super a tak sme sa vsetci traja velmi tesili. Urobili mi najprv krvne testy a hned (po 2 hodinach) na to ultrazvuk, ktorym skumali krcnu kost babatku a tiez ci ma nosovu kost, aj ine rozmery, vsetko odmerali a potom tieto vysledky aj s krvnymi testami a mojim vekom zadali spolu. Takze vlastne bez ultrazvuku krcnej kosti a ostatnych rozmerov, by tieto krvne testy namali vysledok. To si myslim, ze je dobry postup, lebo predsa len vsetko zo vsetkym suvisi. Tento postup tu prisiel inak z Velkej Britanie a myslim, ze ho robia aj v EU. Netusim ako sa to robi na Slovensku... (?)

Doktor nam urobil krasny vyklad k tomu, co robi a co sledujeme na obrazovke a nedalo sa to porovnat s tym predchadzajucim ultrazvukom.

Vsetkym nastavajucim mamickam prajem vela vela energie...


 
  

Moja odpoveď v diskusnej téme "Tripple test"


 pridať odpoveď