hyperaktivita alebo "živosť"?

Ako máme rozlíšiť či ide o "živosť" alebo hyperaktivitu?... Udržať ju chvíľku v kľude je dosť ťažké... čítaj diskusiu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...

Miniblog

Pripravili sme pre vás ďalšie nové rozšírenie - miniblogy. Miniblog si môžete písať zo svojho profile -... čítaj diskusiu...

Tesne po pôrode

Dieťa

K dieťatku by sme mali tesne po pôrode pristupovať presne tak isto, ako k nemu budeme pristupovať neskôr. S trpezlivosťou a ohľadom.
Novorodenec potrebuje dostatok nehy a podpory. Potrebuje cítiť mamu a najlepšie aj otca pri svojom príchode na svet. Nemal by mamu opúšťať ani na sekundu. Spojenie, ktoré sa tesne po pôrode vytvára medzi ním a mamou bude obidvoch sprevádzať väčšinu ďalšieho života.
U novorodenca by sme mali rešpektovať, že prežil 9 mesiacov v inom prostredí a v inej polohe ako tomu bude po pôrode. Veľké zmeny a otvorená poloha tela (opak prenatálnej polohe) nie sú pre dieťatko príjemné, ba dokonca môžu neskôr spôsobovať problémy.

Päť a desať minút po narodení sa robí „Apgarovej test“

Virginia Apgar vyvinula v roku 1952 bodový systém pre novorodencov. Detský lekár posudzuje päť dôležitých aspektov. Názov „APGAR“ vychádza zo začiatočných písmen piatich nemeckých slov:
A = Atmung (dýchanie), P = Puls (pulz, tep) , G = Grundtonus (svalové napätie), A = Aussehen -Hautfarbe (výzor, vzhľad, farba pleti), R = Reflexauslösbarkeit (spúšťanie reflexov)

Plač

Už dlhé desaťročia koluje mýtus, že dieťa po pôrode musí plakať a kričať. Tento mýtus vyvracajú prirodzené pôrody, kedy dieťa neprežíva takú silnú traumu, ktorá často spôsobuje tlak na plač a krik. Plač dieťaťa má vždy jasne definovanú príčinu aj keď jej dešifrovanie bude rodičom trvať ešte niekoľko dní a týždňov. Pozri Plač.

Trauma

Trauma po pôrode priamo súvisí s množstvom zmien, ktorým je dieťa vystavované.
Ak bolo v tme 9 mesiacov, tak problematické je prílišné svetlo.
Ak plodový obal je bez baktérie, tak by malo ísť dieťa čím skôr po pôrode na bruško mamy, aby malo kontakt s príbuznými baktériami.
Ak malo v brušku 37 stupňovú teplotu, tak bruško mamy je tým najlepším zmierňovačom teplotných zmien. Odnášať dieťa do inkubátora na zakzvané vyhriatie, znamená len ďalšie zmeny teploty. Počas prevozu 25, potom v inkubátore 37, ďalej pri prenose 25.
Ak počulo dieťa tlmené zvuky v brušku, tak po pôrode môže byť výrazne problematické hlasné rozhovory alebo iné pre dieťa neprimerané zvuky.
Ak nastane odstrihnutie pupočnej šnúry skôr ako dieťa začne dýchať a ona dopulzuje, tak býva problematický prechod na pľúcne dýchanie, čo neskôr spôsobuje mnohé problémy práve spojené s dýchacou sústavou.


ChoreDieta.sk