Zaregistrujte sa ešte dnes a využívajte výhody registrovaného užívateľa. Niečo o výhodách tu...

Kluby na stránke dávajú možnosť zdieľať informácie s rôznymi skupinami užívateľov. Do klubov sa presuniete kliknutím tu...

druhý pôeod po prvom cisárskom reze

Dobrý deň, 20mesiacov po mojom prvom pôrode cisárskym rezom sa nám narodí druhé mimi. Chcela by som rodiť... čítaj diskusiu...

Miniblog

Pripravili sme pre vás ďalšie nové rozšírenie - miniblogy. Miniblog si môžete písať zo svojho profile -... čítaj diskusiu...

Vývin dieťaťa

Aj keď má vaše dieťatko na začiatku druhého trimestra v 13. týždni 7-9 cm, tak končatiny, črty tváre a iné proporcie, sa už sformovali. Pri vyšetrení ultrazvukom môžete vidieť podobnosti s mamou a otcom. Koža je priesvitná pričom je možné zreteľne vidieť cievy pod ňou. Na hrudníku môžeme vidieť dýchacie pohyby. Formujú sa tiež hlasivky. Dieťatku sa vytvárajú drobné reflexy, začína sa mrviť a keďže má už na tvári vytvorené svaly, dokáže robiť grimasy, ktoré ale neovláda.
V 14. týždni je už dieťa vyživované plne cez placentu. Doteraz jemná detská pokožka absorbovala plodovú vodu. Neskôr po naštartovaní práce obličiek, dieťa plodovú vodu prehĺta a začína do nej močiť. Dieťa sa dokáže pohybovať v plodovej vode a tým prispieva k rozvoju svalstva. Tieto pohyby pravdepodobne ešte nepociťujete.
V 15. týždni srdiečko dieťatka pumpuje približne 28 litrov krvi denne.
Do 16. týždňa stvrdnú kostičky ucha a dieťa začína počuť. Očká sa k sebe približujú od bokov hlavy bližšie k stredu na svoje miesto. Dieťatko už dokonca dokáže žmurkať. Na ultrazvuku je možné rozoznať pohlavie dieťaťa.
V 17. týždni sa objavujú prvé podkožné zásoby tuku. Dieťa si už vie cmúľať palec, čím nacvičuje reflexy, ktoré bude potrebovať po pôrode. Veľkosť placenty a plodu sa vyrovnali.
V 18. týždni kožu pokrývajú jemné chĺpky, ktoré sa nazývajú lanugo a ochranná voskovitá vrstva, známa ako vernix, mazivo alebo mazok.
V 19. týždni má už dieťa koordinovanejšie pohyby aj pre vyvinutejší nervový systém. Budujú sa zárodky mliečnych zubov a neskôr aj trvalých. Placenta je už plne vyvinutá a popri výžive začína aj odvádzať odpadové látky metabolizmu dieťatka. Pohlavné orgány sa už dobre vyvinuli a v dievčat sa už v ováriách nachádzajú všetky vajíčka ( približne 7 miliónov ).
V 20. týždni dieťa už dobre počuje a na hlasné prejavy reaguje pohybmi, ktoré už môžete cítiť.
V 21. týždni sa okolo dieťaťa nachádza približne 500ml plodovej vody. Má dostatok miesta, takže kope a pohybuje sa. Môžete cítiť väčšiu aktivitu dieťatka.
V 22. týždni má už bábätko mihalnice a obočie. Vytvárajú sa prvé vlásky. Dieťatko už v tomto období môže reagovať na zvuky zvonku, keďže začína počuť cez sluchový orgán.
V 23. týždni už vie dieťatko otvoriť oči.
V 24. týždni sa dieťatku už vytvorili potné žľazy.
V 25. týždni všetky hlavné orgány okrem pľúc už naplno fungujú.